FoCM 2014 conference
Edificio Polifuncional Jose Luis Massera
Facultad de Ingenieria, Universidad de la República
Av. Julio Herrera y Reissig 565, Montevideo 11300, Uruguay
Map
Dec 11, Thursday A workshops - Day 1 |
Dec 12, Friday A workshops - Day 2 |
Dec 13, Saturday A workshops - Day 3 | |||
Dec 15, Monday B workshops - Day 1 |
Dec 16, Tuesday B workshops - Day 2 |
Dec 17, Wednesday B workshops - Day 3 |
Dec 18, Thursday C workshops - Day 1 |
Dec 19, Friday C workshops - Day 2 |
Dec 20, Saturday C workshops - Day 3 |
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 7:30 | Registration |
9:00 ~ 9:30 | Opening Ceremony |
9:30 ~ 10:25 | On subset sums Endre Szemeredi Chair: Roberto Markarian
|
10:30 ~ 11:00 | Coffee Break |
11:00 ~ 11:55 | Some Problems For This Century Michael Shub Chair: Roberto Markarian
|
Afternoon
A1 Room B21 Computational Dynamics | A2 Room C21 Computational Harmonic Analysis, Image and Signal Processing | A3 Room A21 Computational Number Theory | A4 Room B11 Graph Theory and Combinatorics | A5 Room B22 Multiresolution and Adaptivity in Numerical PDEs | A6 Room C11 Real Number Complexity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | C. Reinhardt 14:30 ~ 14:55 |
J. Romberg 14:35 ~ 15:25 |
A. Enge 14:30 ~ 15:10 |
C. Figueiredo 14:30 ~ 15:00 |
A. Demlow 14:30 ~ 15:10 |
D. Armentano 14:30 ~ 15:00 |
|
15:00 | P. Aguirre 15:00 ~ 15:25 |
A. Jiménez 15:00 ~ 15:30 |
G. Malajovich 15:00 ~ 15:30 |
||||
J. Sijsling 15:10 ~ 15:50 |
|||||||
15:30 | D. Wilczak 15:30 ~ 15:55 |
S. Dekel 15:30 ~ 15:55 |
M. Stein 15:30 ~ 16:00 |
S. Larsson 15:35 ~ 16:25 |
A. Daniilidis 15:35 ~ 16:25 |
||
C. Ritzenthaler 15:50 ~ 16:30 |
|||||||
16:00 | T. Miyaji 16:00 ~ 16:25 |
M. Nikolova 16:00 ~ 16:25 |
V. Campos 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | J. Lessard 17:00 ~ 17:25 |
P. Musé 17:00 ~ 17:25 |
B. Edixhoven 17:05 ~ 17:55 |
D. Jaume 17:00 ~ 17:30 |
C. Mollet 17:00 ~ 17:20 |
||
17:30 | D. Gaidashev 17:30 ~ 17:55 |
S. Levine 17:30 ~ 17:55 |
M. Weimar 17:30 ~ 17:50 |
D. Perrucci 17:30 ~ 18:00 |
|||
18:00 | Y. Hiraoka 18:00 ~ 18:25 |
M. Fiori 18:00 ~ 18:25 |
F. Portillo 18:00 ~ 18:40 |
L. Montejano 18:00 ~ 18:30 |
M. Roy 18:00 ~ 18:30 |
||
18:30 | M. Davenport 18:30 ~ 18:55 |
P. Horn 18:30 ~ 19:00 |
N. Karmarkar 18:30 ~ 19:00 |
||||
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:00 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | The L-functions and modular forms database project John Cremona Chair: Fernando Rodriguez Villegas
|
10:00 ~ 11:00 | Coffee Break and Poster Session |
11:00 ~ 11:55 | Multipliers and contraints for spline-based methods Annalisa Buffa Chair: Wolfgang Dahmen
|
Afternoon
A1 Room B21 Computational Dynamics | A2 Room C21 Computational Harmonic Analysis, Image and Signal Processing | A3 Room A21 Computational Number Theory | A4 Room B11 Graph Theory and Combinatorics | A5 Room B22 Multiresolution and Adaptivity in Numerical PDEs | A6 Room C11 Real Number Complexity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | K. Mischaikow 14:35 ~ 15:25 |
C. Cabrelli 14:30 ~ 14:55 |
C. Salgado 14:30 ~ 15:10 |
J. Nešetřil 14:35 ~ 15:25 |
P. Binev 14:30 ~ 15:10 |
P. Scheiblechner 14:30 ~ 15:00 |
|
15:00 | P. Flandrin 15:00 ~ 15:25 |
A. Hansen 15:00 ~ 15:30 |
|||||
R. van Luijk 15:10 ~ 15:50 |
|||||||
15:30 | H. Oka 15:30 ~ 15:55 |
M. Hirn 15:30 ~ 15:55 |
J. Melenk 15:30 ~ 16:10 |
K. Meer 15:35 ~ 16:25 |
|||
N. Bruin 15:50 ~ 16:30 |
|||||||
16:00 | T. Gedeon 16:00 ~ 16:25 |
G. Pfander 16:00 ~ 16:25 |
M. Carvalho 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | P. Pilarczyk 17:00 ~ 17:25 |
M. Fornasier 17:00 ~ 17:25 |
P. Stevenhagen 17:00 ~ 17:40 |
G. Durán 17:00 ~ 17:30 |
W. Dahmen 17:05 ~ 17:55 |
C. Ikenmeyer 17:00 ~ 17:30 |
|
17:30 | M. Kramar 17:30 ~ 17:55 |
L. Grippo 17:30 ~ 18:00 |
P. Koiran 17:30 ~ 18:00 |
||||
A. Pacetti 17:40 ~ 18:20 |
|||||||
18:00 | R. Ward 18:05 ~ 18:55 |
V. dos Santos 18:00 ~ 18:30 |
M. Vohralik 18:00 ~ 18:40 |
A. Leykin 18:00 ~ 18:30 |
|||
18:30 | |||||||
Evening
20.00 ~ 22.00 | Social event |
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:00 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | Pursuit of Low-dimensional Structures in High-dimensional Data Yi Ma Chair: Gregory Randall
|
10:00 ~ 10:40 | Coffee Break and Poster Session |
10:40 ~ 11:00 | Smale Prize Award Ceremony |
11:00 ~ 11:55 | Heating the sphere Carlos Beltrán Chair: Luis Miguel Pardo
|
Afternoon
A1 Room B21 Computational Dynamics | A2 Room A11 Computational Harmonic Analysis, Image and Signal Processing | A3 Room A21 Computational Number Theory | A4 Room B11 Graph Theory and Combinatorics | A5 Room B23 Multiresolution and Adaptivity in Numerical PDEs | A6 Room A22 Real Number Complexity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | E. Sander 14:35 ~ 15:25 |
M. Bertalmío 14:30 ~ 14:55 |
A. Zykin 14:30 ~ 15:10 |
J. Balogh 14:30 ~ 15:00 |
H. Harbrecht 14:30 ~ 15:10 |
D. Gayet 14:30 ~ 15:00 |
|
15:00 | P. Sprechmann 15:00 ~ 15:25 |
C. Hoppen 15:00 ~ 15:30 |
G. Jeronimo 15:00 ~ 15:30 |
||||
B. Smith 15:10 ~ 15:50 |
|||||||
15:30 | M. Gameiro 15:30 ~ 15:55 |
A. Cohen 15:35 ~ 16:25 |
D. Panario 15:30 ~ 16:00 |
C. Giannelli 15:30 ~ 16:10 |
L. Pardo 15:30 ~ 16:00 |
||
G. Tornaria 15:50 ~ 16:30 |
|||||||
16:00 | J. Cyranka 16:00 ~ 16:25 |
A. Viola 16:00 ~ 16:30 |
A. Lerario 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | M. Mrozek 17:00 ~ 17:25 |
A. Almansa 17:00 ~ 17:25 |
F. Rodriguez Villegas 17:00 ~ 17:40 |
M. Schacht 17:05 ~ 17:55 |
C. Makridakis 17:00 ~ 17:40 |
E. Schost 17:00 ~ 17:30 |
|
17:30 | T. Kaczynski 17:30 ~ 17:55 |
A. Buades 17:30 ~ 17:55 |
E. Lundberg 17:30 ~ 18:00 |
||||
F. Najman 17:40 ~ 18:20 |
|||||||
L. Diening 17:50 ~ 18:30 |
|||||||
18:00 | R. Wang 18:00 ~ 18:25 |
N. Karmarkar 18:05 ~ 18:55 |
|||||
18:30 | M. Song 18:30 ~ 18:55 |
||||||
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:00 | Registration |
9:20 ~ 9:30 | Opening Remarks |
9:30 ~ 10:25 | The joy and pain of skew symmetry Arieh Iserles Chair: Antonella Zanna
|
10:30 ~ 11:00 | Coffee Break |
11:00 ~ 11:55 | Stochastic Asynchronous Parallel Methods in Optimization Stephen Wright Chair: Katya Scheinberg
|
Afternoon
B1 Room A12 Approximation Theory | B2 Room A22 Computational Topology and Geometry | B3 Room A21 Continuous Optimization | B4 Room B11 Geometric Integration and Computational Mechanics | B5 Room B23 Information Based Complexity | B6 Room B12 Random Matrices | B7 Room A11 Symbolic Analysis | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | W. Dahmen 14:35 ~ 15:25 |
P. Koehl 14:35 ~ 15:25 |
A. Rakhlin 14:30 ~ 15:00 |
H. Munthe-Kaas 14:30 ~ 14:55 |
I. Sloan 14:30 ~ 15:00 |
P. Perry 14:30 ~ 14:55 |
L. D'Alfonso 14:30 ~ 14:55 |
|
15:00 | F. Curtis 15:00 ~ 15:30 |
G. Bogfjellmo 15:00 ~ 15:25 |
M. Hefter 15:00 ~ 15:30 |
B. Rider 15:00 ~ 15:25 |
R. Hernández Heredero 15:00 ~ 15:25 |
|||
15:30 | H. Pottmann 15:30 ~ 15:55 |
U. Bauer 15:30 ~ 15:55 |
K. Scheinberg 15:35 ~ 16:25 |
T. Matsuo 15:30 ~ 15:55 |
A. Hinrichs 15:30 ~ 16:00 |
K. Golden 15:35 ~ 16:25 |
P. van der Kamp 15:30 ~ 15:55 |
|
16:00 | T. Grandine 16:00 ~ 16:25 |
M. Hefter 16:00 ~ 16:30 |
D. Blazquez-Sanz 16:00 ~ 16:25 |
|||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
|||||||
17:00 | T. Sorokina 17:05 ~ 17:55 |
M. Kahle 17:00 ~ 17:25 |
A. Griewank 17:00 ~ 17:30 |
J. Sanz-Serna 17:05 ~ 17:55 |
E. Novak 17:00 ~ 17:30 |
M. McKay 17:05 ~ 17:30 |
E. Mansfield 17:05 ~ 17:55 |
|
17:30 | J. Maher 17:30 ~ 17:55 |
M. Fazel 17:30 ~ 18:00 |
S. Heinrich 17:30 ~ 18:00 |
J. Najim 17:30 ~ 17:55 |
||||
18:00 | N. Villamizar 18:00 ~ 18:25 |
H. Colman 18:00 ~ 18:25 |
V. Chandrasekaran 18:00 ~ 18:30 |
C. Curry 18:00 ~ 18:25 |
J. Vybiral 18:00 ~ 18:30 |
E. Reyes 18:00 ~ 18:25 |
||
18:30 | H. Leovey 18:30 ~ 19:00 |
|||||||
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:30 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | Architectural Geometry Helmut Pottmann Chair: Gita Kutyniok
|
10:00 ~ 10:50 | Coffee Break and Poster Session |
10:50 ~ 11:00 | JofC & IBC Award Ceremony |
11:00 ~ 11:55 | Liberating the Dimension - Quasi Monte Carlo Methods for High Dimensional Integration Frances Kuo Chair: Ian Sloan
|
Afternoon
B1 Room B21 Approximation Theory | B2 Room C11 Computational Topology and Geometry | B3 Room A21 Continuous Optimization | B4 Room B11 Geometric Integration and Computational Mechanics | B5 Room B23 Information Based Complexity | B6 Room B22 Random Matrices | B7 Room C21 Symbolic Analysis | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | S. Dekel 14:35 ~ 15:25 |
D. Morozov 14:30 ~ 14:55 |
B. Recht 14:35 ~ 15:25 |
J. Marrero 14:30 ~ 14:55 |
J. Dick 14:35 ~ 15:25 |
M. Nowak 14:30 ~ 14:55 |
A. Bostan 14:30 ~ 14:55 |
|
15:00 | M. Mrozek 15:00 ~ 15:25 |
J. Fernandez 15:00 ~ 15:25 |
G. Schehr 15:00 ~ 15:25 |
C. Raab 15:00 ~ 15:25 |
||||
15:30 | P. Binev 15:30 ~ 15:55 |
A. Patel 15:30 ~ 15:55 |
H. Ramírez 15:30 ~ 16:00 |
M. Leok 15:35 ~ 16:25 |
F. Pillichshammer 15:30 ~ 16:00 |
C. Bordenave 15:35 ~ 16:25 |
P. Olver 15:35 ~ 16:25 |
|
16:00 | S. Foucart 16:00 ~ 16:25 |
N. Karmarkar 16:00 ~ 16:25 |
M. Lotz 16:00 ~ 16:30 |
M. Ullrich 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
|||||||
17:00 | D. Leviatan 17:05 ~ 17:55 |
Y. Hiraoka 17:00 ~ 17:50 |
M. Takac 17:00 ~ 17:30 |
M. Kobilarov 17:00 ~ 17:25 |
T. Kühn 17:00 ~ 17:30 |
J. Azais 17:00 ~ 17:25 |
C. Koutschan 17:00 ~ 17:25 |
|
17:30 | P. Richtarik 17:30 ~ 18:00 |
S. Leyendecker 17:30 ~ 17:55 |
W. Sickel 17:30 ~ 18:00 |
|||||
18:00 | A. Cohen 18:00 ~ 18:25 |
J. Ayala 18:00 ~ 18:25 |
G. Pataki 18:00 ~ 18:30 |
S. Ober-Blöbaum 18:00 ~ 18:25 |
L. Markhasin 18:00 ~ 18:30 |
P. Paule 18:00 ~ 18:25 |
||
Evening
19.00 ~ 21.30 | Social event |
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:30 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | On the characterization of approximation spaces in Nonlinear Approximation Pencho Petrushev Chair: Nira Dyn
|
10:00 ~ 11:00 | Coffee Break and Poster Session |
11:00 ~ 11:55 | Differential Groups and the Gamma Function Michael F. Singer Chair: Alicia Dickenstein
|
Afternoon
B1 Room A12 Approximation Theory | B2 Room A22 Computational Topology and Geometry | B3 Room A21 Continuous Optimization | B4 Room B11 Geometric Integration and Computational Mechanics | B5 Room B23 Information Based Complexity | B6 Room B12 Random Matrices | B7 Room A11 Symbolic Analysis | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | A. Shadrin 14:35 ~ 15:25 |
A. Basu 14:30 ~ 15:00 |
D. Michels 14:30 ~ 14:55 |
H. Woźniakowski 14:30 ~ 15:00 |
S. Olver 14:30 ~ 14:55 |
B. Salvy 14:35 ~ 15:25 |
||
15:00 | N. Karmarkar 15:00 ~ 15:30 |
A. Zanna 15:00 ~ 15:25 |
P. Kritzer 15:00 ~ 15:30 |
A. Lerario 15:00 ~ 15:25 |
||||
15:30 | G. Kutyniok 15:35 ~ 16:25 |
P. Pilarczyk 15:30 ~ 15:55 |
D. Robinson 15:30 ~ 16:00 |
T. Yaguchi 15:30 ~ 15:55 |
M. Weimar 15:30 ~ 16:00 |
A. Edelman 15:30 ~ 15:55 |
M. Kauers 15:30 ~ 15:55 |
|
16:00 | H. Wagner 16:00 ~ 16:25 |
D. Amelunxen 16:00 ~ 16:30 |
P. Siedlecki 16:00 ~ 16:30 |
R. Nadakuditi 16:00 ~ 16:25 |
C. Arreche 16:00 ~ 16:25 |
|||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
|||||||
17:00 | T. Hangelbroek 17:05 ~ 17:55 |
U. Wagner 17:00 ~ 17:25 |
C. Vinzant 17:00 ~ 17:30 |
B. Owren 17:00 ~ 17:25 |
M. Gnewuch 17:05 ~ 17:55 |
F. Bornemann 17:05 ~ 17:55 |
A. Dickenstein 17:00 ~ 17:25 |
|
17:30 | B. Burton 17:30 ~ 17:55 |
J. Vera 17:30 ~ 18:00 |
J. Frank 17:30 ~ 17:55 |
G. Labahn 17:30 ~ 17:55 |
||||
18:00 | C. Rieger 18:00 ~ 18:25 |
M. Velasco 18:00 ~ 18:30 |
E. Weinmüller 18:00 ~ 18:25 |
L. Plaskota 18:00 ~ 18:30 |
E. Hubert 18:00 ~ 18:25 |
|||
18:30 | A. Stern 18:30 ~ 18:55 |
P. Morkisz 18:30 ~ 19:00 |
||||||
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:00 | Registration |
9:20 ~ 9:30 | Opening Remarks |
9:30 ~ 10:25 | Models of tumor growth and therapy Benoit Perthame Chair: Randall LeVeque
|
10:30 ~ 11:00 | Coffee Break |
11:00 ~ 11:55 | On Adaptive Multilevel Monte Carlo and Multi-Index Monte Carlo Raul Tempone Chair: Ernesto Mordecki
|
Afternoon
C1 Room B12 Computational Algebraic Geometry | C2 Room A22 Foundation of Numerical PDE's | C3 Room B23 Learning Theory | C4 Room B11 Numerical Linear Algebra | C5 Room A21 Special Functions and Orthogonal Polynomials | C6 Room A12 Stochastic Computation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | K. Ranestad 14:35 ~ 15:25 |
A. Bonito 14:30 ~ 15:05 |
A. Rakhlin 14:30 ~ 15:00 |
S. Olver 14:35 ~ 15:25 |
A. Durán 14:30 ~ 15:00 |
A. Haji Ali 14:30 ~ 15:00 |
|
15:00 | S. Villa 15:00 ~ 15:30 |
A. Ranga 15:00 ~ 15:30 |
M. Giles 15:00 ~ 15:30 |
||||
F. Sayas 15:10 ~ 15:45 |
|||||||
15:30 | C. Vinzant 15:30 ~ 15:50 |
P. Bartlett 15:35 ~ 16:25 |
Y. Wang 15:30 ~ 16:00 |
L. Garza 15:30 ~ 16:00 |
R. Caflisch 15:35 ~ 16:25 |
||
P. Morin 15:50 ~ 16:25 |
|||||||
16:00 | L. Matusevich 16:00 ~ 16:20 |
A. Edelman 16:00 ~ 16:30 |
A. Iserles 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | M. Stillman 17:00 ~ 17:20 |
R. Rodriguez 17:05 ~ 17:55 |
F. Orabona 17:00 ~ 17:30 |
L. Lim 17:05 ~ 17:55 |
A. Loureiro 17:00 ~ 17:30 |
H. Hoel 17:00 ~ 17:30 |
|
17:30 | C. Peterson 17:30 ~ 17:50 |
B. Recht 17:30 ~ 18:00 |
C. Bracciali 17:30 ~ 18:00 |
J. Dick 17:30 ~ 18:00 |
|||
18:00 | H. Schenck 18:00 ~ 18:20 |
M. Cuturi 18:00 ~ 18:30 |
J. Garloff 18:00 ~ 18:30 |
P. Acosta-Humánez 18:00 ~ 18:30 |
E. Schwerin 18:00 ~ 18:30 |
||
18:30 | T. Kahle 18:30 ~ 18:50 |
||||||
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:30 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | AFEM for the Laplace-Beltrami Operator: Convergence Rates Ricardo H. Nochetto Chair: Pedro Morin
|
10:00 ~ 11:00 | Coffee Break and Poster Session |
11:00 ~ 11:55 | Solving high-dimensional PDEs by tensor product approximation Reinhold Schneider Chair: Angela Kunoth
|
Afternoon
C1 Room B12 Computational Algebraic Geometry | C2 Room A22 Foundation of Numerical PDE's | C3 Room B23 Learning Theory | C4 Room B11 Numerical Linear Algebra | C5 Room A21 Special Functions and Orthogonal Polynomials | C6 Room A12 Stochastic Computation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | M. Sombra 14:30 ~ 14:50 |
S. Christiansen 14:30 ~ 15:05 |
M. Belkin 14:30 ~ 15:00 |
F. Cucker 14:30 ~ 15:00 |
P. Clarkson 14:30 ~ 15:20 |
T. Mueller-Gronbach 14:30 ~ 15:00 |
|
15:00 | L. Lim 15:00 ~ 15:20 |
R. Tomioka 15:00 ~ 15:30 |
D. Armentano 15:05 ~ 15:55 |
A. Teckentrup 15:00 ~ 15:30 |
|||
N. Heuer 15:10 ~ 15:45 |
|||||||
15:30 | B. Mourrain 15:30 ~ 15:50 |
G. Sapiro 15:30 ~ 16:00 |
M. Castro Smirnova 15:30 ~ 16:00 |
C. Schwab 15:35 ~ 16:25 |
|||
L. Diening 15:50 ~ 16:25 |
|||||||
16:00 | T. Krick 16:00 ~ 16:20 |
F. Chazal 16:00 ~ 16:30 |
D. Kressner 16:00 ~ 16:30 |
L. Baratchart 16:00 ~ 16:30 |
|||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | S. Petrovic 17:00 ~ 17:20 |
R. LeVeque 17:05 ~ 17:55 |
F. Kiraly 17:00 ~ 17:30 |
A. Uschmajew 17:05 ~ 17:55 |
W. Van Assche 17:00 ~ 17:30 |
E. Gobet 17:00 ~ 17:30 |
|
17:30 | M. Velasco 17:30 ~ 17:50 |
A. Moitra 17:30 ~ 18:00 |
S. Post 17:30 ~ 18:00 |
C. Bayer 17:30 ~ 18:00 |
|||
18:00 | N. Ilten 18:00 ~ 18:20 |
F. Király 18:00 ~ 18:30 |
D. Karp 18:00 ~ 18:30 |
L. Szpruch 18:00 ~ 18:30 |
|||
Evening
20.00 ~ 23.00 | Social event |
Morning - Salón de actos (Auditorium)
From 8:30 | Registration |
9:00 ~ 9:55 | Zeros (of some polynomials) prefer curves Andrei Martínez-Finkelshtein Chair: Kerstin Jordaan
|
10:00 ~ 11:00 | Coffee Break and Poster Session |
11:00 ~ 11:55 | Combinatorial Algebraic Geometry David Cox Chair: Peter Olver
|
Afternoon
C1 Room B11 Computational Algebraic Geometry | C2 Room B21 Foundation of Numerical PDE's | C3 Room B23 Learning Theory | C4 Room B22 Numerical Linear Algebra | C5 Room A21 Special Functions and Orthogonal Polynomials | C6 Room C11 Stochastic Computation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
14:30 | S. Sullivant 14:30 ~ 14:50 |
G. Acosta 14:30 ~ 15:05 |
I. Steinwart 14:35 ~ 15:25 |
L. Verde-Star 14:30 ~ 15:00 |
L. Yaroslavtseva 14:30 ~ 15:00 |
||
15:00 | J. Yu 15:00 ~ 15:20 |
J. van Diejen 15:00 ~ 15:30 |
S. Sabanis 15:00 ~ 15:30 |
||||
D. Xiu 15:10 ~ 15:45 |
|||||||
15:30 | A. Dickenstein 15:35 ~ 16:25 |
R. Nowak 15:30 ~ 16:00 |
M. Yattselev 15:30 ~ 16:00 |
M. Hutzenthaler 15:30 ~ 16:00 |
|||
S. Jin 15:50 ~ 16:25 |
|||||||
16:00 | P. Binev 16:00 ~ 16:30 |
L. Vinet 16:00 ~ 16:30 |
N. Bou-Rabee 16:00 ~ 16:30 |
||||
16:30 | Coffe break 16:30 ~ 17:00 |
||||||
17:00 | J. Hauenstein 17:00 ~ 17:20 |
N. Atakishiyev 17:00 ~ 17:50 |
A. Neuenkirch 17:00 ~ 17:30 |
||||
17:30 | F. Moore 17:30 ~ 17:50 |
L. Rosasco 17:30 ~ 18:00 |
A. Jentzen 17:30 ~ 18:00 |
||||
18:00 | G. Blekherman 18:00 ~ 18:20 |
K. Jordaan 18:00 ~ 18:30 |
|||||